top of page

Co s sebou při cestě do pralesa

Deštné pralesy jsou neuvěřitelným místem na Zemi. Jestli rádi cestujete a jste navíc i milovníci přírody, určitě byste je měli navštívit. Je to místo, kde nikdy nevíte, jaké překvapení čeká za rohem a s jakým živočichem se můžete setkat. Příroda vás obklopuje ze všech stran a ocitáte se napospas divočině. Divočině, která umí být doslova dech beroucí. A to opravdu v pravém slova smyslu. Jen procházka po pěšince i do mírného svahu vám doslova sebere kyslík z plic. Vysoká vlhkost a teplota má navíc za důsledek nepřetržitý vznik krůpějí potu. Jde si ale pobyt v tak náročných podmínkách, na které nejsme vůbec zvyklí, užít? Bezpochyby. Když už se ale vydáte do pralesa, je dobré si dvakrát rozmyslet, co s sebou do batohu přibalíte a co raději necháte doma, protože každé kilo navíc zde vydá za dvě.

Při svých výpravách do pralesa si sebou vždy beru minimum věcí. Pokud máte možnost a můžete někde nechat svoje velké zavazadlo a na několikadenní výlet si vzít jen to nejnutnější, pak neváhejte. V tomto příspěvku popisuji několik typů, které se mi za několik let cestování po pralesích osvědčily a to bez ohledu na délku mého pobytu v této čarovné divočině.

Oblečení. V pralese je téměř stoprocentní vlhkost. Při výšlapu do kopce se pak tričko dá doslova ždímat. Nejen že zde takřka denně prší, přes noc ale i ostatní věci, které doposud byly alespoň trochu suché, natáhnou vlhkost. Suché oblečení na každý den by určitě nebylo šťastným řešením. Výbornou volbou jsou ale funkční trička, která rychle uschnou. Na cesty většinou beru dvě (bez ohledu na délku pobytu), abych je mohla vystřídat. Když jedno propotím, jednoduše ho přeperu a přes poledne usuším. Zaručenou volbou je materiál merino, který i přes trochu větší hřejivost perfektně splňuje vše, co by funkční oblečení mělo, a sice rychle schne; hřeje, i když je vlhké; a nepohlcuje pachy. Naopak přes noc může být v pralese celkem nepříjemně chladno. Pokud se chystáte strávit noc v tropické divočině, určitě si přibalte i dlouhý rukáv.

Skvělým doplňkem jsou rychlo schnoucí ručníky. Proč? No jestli jste četli pozorně, tak víte :), navíc zaberou opravu jen málo místa a jsou lehoučké.

Lékárna. Asi není nutné upozornit, že na cesty je vhodné mít cestovní lékárnu. Kromě standardních léků by v ní ale neměla chybět dezinfekce – výborné je tzv. jodové pero, které se vejde snad do každé kapsy a můžete ho mít při sobě prakticky kdykoliv. Další šikovnou položkou na seznamu jsou voděodolné náplasti na odřeniny a puchýře (např. compeed). V tropech je velké množství mikroorganizmů, které mohou do těla proniknout i poraněnou kůží nebo odřeninou. Je proto dobré ránu zakrýt tak, aby se do ní nic nedostalo. Další položkou, která se vždy hodí, jsou multivitaminové tablety (šumíky). Jednoduše proto, že se člověk hodně potí a musí doplňovat minerály. Výbornou volbou je i magnesium. Navíc byste nevěřili, jak vám po několika denním pobytu v hloubi pralesa přijde jemně perlivý šumík k chuti. V lékárně mi nechybí ani spousta dalších věcí, ke kterým se třeba jednou vrátím v samostatném článku.

Hygienické potřeby. Tady můžete ušetřit opravdu hodně gramů! To, co používáte každý den doma, sebou opravdu do pralesa nenoste. Utrápili byste se a možná byste se divili, jak málo vám bude stačit. Na několika denní výpravu bohatě postačí něco na umytí, zubní pasta, kartáček, hřeben a deodorant. Zcela nepřekonatelným výrobkem je suchý šampon od LUSH! Nejen že skvěle provoní a umyje vlasy (a koneckonců i celé tělo), navíc je malý a skladný, a tudíž s sebou nenosíte velké lahve od šamponu.

Dalším důležitým faktem, na který je potřeba myslet je i samotná příroda. Pralesy jsou na mnoha místech neposkvrněné a panenské. Nechme je takové i pro další návštěvníky. Není nic horšího, než přijít k řece plné šamponu a nemít si kde nabrat vodu na pití. I toto kriterium LUSH, jako výrobce přírodní kosmetiky splňuje. Myslete při cestování na druhé, ale hlavně, myslete i na přírodu.

Pokud rádi fotíte, mějte na paměti i péči o techniku. Síla tropického lijáku je pro středoevropana nepředstavitelná. Ulice se v tropech za deště mění v řečiště a pod tekoucí sprchou patrně budete víc v suchu než v tropickém lijáku. Pokud vás příroda zastihne nepřipravené, může to mít pro vaši techniku fatální následky. Je dobré mít sebou vždy vodě odolné vaky, do kterých můžete fotoaparát schovat. Přeci jen tričko po usušení můžete znovu použít, foťák těžko.

Recent Posts
Follow Us
  • Facebook Classic
bottom of page