top of page

Příběhy z pralesa: Tygrův dlužník


Káva ze sáčku, jehož nápisy byly kvůli velké vlhkosti vzduchu dávno smyty, už byla konečně dostatečně tmavá, aby se dala pít. Rukojeť sítka nesoucí několik lžic lógru se pod tíhou opakovaně louhované kávy prohýbala. Nápoj přesto nebyl nijak zvlášť silný. Při každém vaření se použije znovu, jen se trochu nové kávy přisype. Mléko v těchto končinách země najdete jen stěží. A i kdyby, vydrželo by sotva pár dní. Navíc, kdo by se s litrovými krabicemi tahal. Sahám proto po plechovce už slazeného kondenzovaného mléka a nalévám si jej do nápoje. Pramínek sladké tekutiny sebou ale najednou nese i několik hnědých chomáčků, které při průchodu otvorem plechovky nejprve zacpou cestu dalšímu mléku a pak zprudka spadnou do kávy a mě hned dojde, že jsem předešlého večera zapomněla plechovku postavit do vody. Hmyzím mlsounům se pak holdování na slaďoučkém tlamolepu stalo osudným.

Usedám na dřevěnou lavici uvnitř chýše s ohništěm, které se tu honosně říká kuchyně. Nad hlavou se mi pohupuje plechová destička s nápisem ONLY STAFF. Beze slov popíjím svou ranní kávu a okénkem pozoruji svět kolem sebe, s nadějí, že snad spatřím nějakého plachého lesního živočicha. Zamyšleně hledím kamsi do houštin. Můj upřený a tak trochu i bezduchý pohled rázem přeruší přílet dronga - černého, ptáka s nápaditým ocasem, ze kterého vybíhají dvě dlouhá tenká pera na koncích nesoucí kulaté penízky. Domorodec do té doby nehnutě sedící po mém boku sebou při pohledu na opeřence lehce trhl, čímž ptáka vyplašil. Můj zamračený výraz pojal jako záminku k vysvětlení a začal vyprávět ptáčkův úděl.

Přítomnost ptáka s penízky na ocase je neodmyslitelně spjata s přítomností tygra. Létá pralesem, zpívá a volá tygra. Když jej najde, předá mu své dva penízky a splatí tak svůj dluh. Nadále pak létá už jen s obyčejnými ocasními pery. Drongo je vždy k vidění, když je tygr poblíž. Přesněji řečeno, buď když je tygr poblíž, nebo když má začít pršet, což je upřímně řečeno v rovníkových tropech skoro každý den. Cukalo mi v koutku, ale legendu jsem se za žádných okolností nepokusila vyvrátit. O džungli a jejích obyvatelích panuje mnoho pověr. Některé z nich jsou snad jen výplodem lidské představivosti, některé ale logické vysvětlení zcela postrádají. A to, zda těmto příběhům pralesa uvěříte, je už jen a jen na Vás.

Štítky:

Comments


Recent Posts
Follow Us
  • Facebook Classic
bottom of page