top of page

Horské pralesy Minda

Nedaleko za hranicemi hlavního města Ecuadoru, kam se městská zástavba ještě nestihla rozšířit, jsou svahy And porostlé pohádkově vyhlížejícími mlžnými lesy. Nepříliš vysoké stromy jsou obtěžkány bromeliemi, mechy a lišejníky a jsou snad nepřetržitě zahaleny v závojích bílé mlhy.

Horské pralesy porůstají dnes pouze nedostupné svahy, které nepodlehly snahám o zúrodnění půdy. Zalesněná území o větší rozloze zůstala uchráněná jen v rezervacích a národních parcích.

Asi 90 km od Quita leží velmi vyhledávaná destinace milovníků přírody a adrenalinových zážitků. Mlžné pralesy v okolí městečka Minda jsou jedním z ptačích rájů světa. Na velmi malé rozloze zde žije na stovky druhů opeřenců (více, než na celém území ČR), plazů a žab. Mnohé byste nenašli jinde na světě. Setkat se zde snadno můžeme s desítkami druhů kolibříků, tukany či papoušky. Procházky spojené s pozorováním ptáků zde nabízí doslova na každém rohu. V několika kavárnách je dokonce možné zároveň sledovat krmící se pestrobarevné kolibříky, které sem lákají pítka s cukrovou vodou. V samotném městečku operují i dvě motýlí zahrady.

V rezervaci Un poco del choco

Mindo nabízí kontakt s tropickou přírodou i těm, kteří zkušenosti s pohybem v divoké přírodě nemají. Zkušenějším přírodovědcům se naopak tato destinace může zdát poněkud rušnější a volí proto pobyt v některé z mnoha soukromých rezervací, kde je možnost pohybu po pralese daleko volnější.

Rezervace Un poco del choco je jednou z nich a zároveň poskytuje zázemí k vědeckému výzkumu. Stanice stojí přímo na pokraji sekundárního lesa a kontakt divočinou je proto bezprostřední. Ze stanice vede několik stezek hlouběji do mlžného lesa, kam je možné vydat se ve dne v noci.

Další záběry z Ekvádoru najdete v galerii

Comments


Recent Posts
Follow Us
  • Facebook Classic
bottom of page