top of page

Nejlepší kulturní zážitky

Pár řádků o muzeích a galeriích, které mi potěch všech kilometrech uvízly v hlavě. Kdybyste měli možnost, určitě neváhejte s jejich návštěvou.

La Capilla del Hombre (Quito, Ekvádor)

La Capilla del Hombre – stavba skrývající obrazy a skulptury snad nejslavnějšího ekvádorského malíře Oswalda Guayasamina. Dílo malíře poukazuje na rasovou nerovnost nejen v latinské Americe a znázorňuje utrpení domorodých obyvatel v dobách kolonizace, diktatury, či otroctví. Jedním z malířových obrazů je i dílo s názvem Lidice, zachycující tragické osudy lidí z Československa v období okupace.

Guayasamín proslul už za svého života. Ještě tehdy navrhl a zkonstruoval stavbu hodnou své tvorby. Capilla (kaple) je vskutku adekvátním místem pro velkoformátové malby.

Nejsem fanoušek galerií a umění příliš nerozumím, ale na toto místo bych se kdykoliv vrátila a všem ho doporučuji. Pocit úžasu a ohromení nad dílem, které na mě přeneslo soucit z utrpení, se mi zaryl hluboko pod kůži. Po návštěvě této galerie se ve vás prostě zaručeně cosi změní.

Jim Thompson House (Bangkok, Thajsko)

Jim Thompson byl americký obchodník a sběratel umění. V 1./2 20. století se zasloužil o znovuzrození obchodu s hedvábím. Jeho luxusní rezidence spolu se sbírkami uměleckých předmětů z celé jv Asie jsou dnes právem jednou z nejvíce navštěvovaných atrakcí Bangkoku.

Procházejíc salony s vyřezávaným orientálním nábytkem, obrazy a zbraněmi, jsem si připadala jako v jednom z filmů o cestách anglických politiků a badatelů na dálný východ. Ze starých map tu dýchá touha objevovat nepoznané a těžký vlhký vzduch tropů se závanem kouře vonných tyčinek tyto touhy ještě podporuje.

Muzeum tradičního umění a Etnografické centrum v Luang Prabang (Laos)

Toto menší soukromé muzeum v sobě skrývá sbírku mnoha tradičních oděvů, šperků a objektů každodenní potřeby celkem 27 laoských etnických skupin, spolu se základními informacemi o nich. Snaží se návštěvníků přiblížit různorodost a tradice rozličných menšin, se kterými se i dnes můžeme v odlehlejších koutech země setkat.

A pak, když večer jdete na trh a vidíte ženu v tradiční sukni, máte chuť se pousmát, protože už alespoň trochu tušíte něco o její historii.

Muzea v Berlíně

Sbírky obsahují rozsáhlé kolekce z období rozkvětu Řecké a Římské říše. Za mě ale ty nejzajímavější pochází z Babylonu a blízkého východu. Prohlédnout si je možné i celé Babylonské brány ve své životní velikosti. Muzeu se navíc nachází v nádherných historických prostorech, které dodávají prohlídce zcela jiný rozměr.

Sarawak Museum v Kuchingu (Malaysia)

Muzeum se pyšní velmi významnou sbírkou etnografických předmětů. V prvním patře je vystavená i část longhouse – tradičního domu Dayaků. Součástí exhibice je i sbírka bornejských přírodnin.

Mindalae (Quito, Ekvádor)

Artefakty, které používali šamani při svých rituálech, spolu s jinými předměty dávno zaniklých amazonských kultur země si můžeme prohlédnout např. v Quitu. Rozsáhlejšími etnografickými sbírkami disponuje muzeum Mindalae, které se pyšní velkým množstvím předmětů používaných jak při běžném životě domorodých kmenů, tak i při rituálech. K vidění jdou zbraně lovců, čelenky a dekorativní předměty náčelníků, stejně jako tkané oděvy horských indiánů, každodenní i slavnostní předměty vyrobené ze semen, peří, či kostí. Mindalae bezesporu patří k místům, které

stojí za vidění.

Comments


Recent Posts
Follow Us
  • Facebook Classic
bottom of page